Prodej i pronájem nemovitosti s energetickým štítkem

Bude na zimu dostatek dřeva? Chalupa na Jizerce.Zájemce o koupi či pronájem nemovitosti často zaujme její poloha nebo perfektní stav. Už se však tolik nezajímá o energetickou náročnost. V tom by měly pomoci energetické štítky nemovitostí, obdobně jako u ledniček nebo praček.

Možná i vy jste někdy dali na skvělý technický stav nemovitosti, líbilo se vám okolní prostředí. Následně jste si byt nebo dům koupili či pronajali. Ale roční vyúčtování od dodavatelů energií vás nemile překvapilo. Energetické náklady na provoz bydlení byly příliš vysoké.

Před obdobnými, v momentě pořizování bydlení těžko odhalitelnými, negativy, by vás měly ochránit tak zvané energetické štítky nemovitosti, neboli průkazy energetické náročnosti. Je tedy možné zjistit, kolik průměrně zaplatíte za elektřinu či vytápění.

Obdobné štítky jsou známy například u  elektrospotřebičů. Výrobci uvádí, kolik pračka, myčka nebo jiný spotřebič pro svůj provoz vyžaduje vody, elektřiny, plynu.

Z PENB se dozvíte, zda okny či špatným zateplením neuniká příliš mnoho tepla, kolik energie prosvítíte nebo protopíte v bojleru na ohřev vody. Může tak vyjít najevo, že se raději vyplatí investovat do dražší nemovitosti, která je však energeticky mnohem úspornější, než pořídit levné bydlení a za rok rozdíl v pořizovací ceně dohnat poplatky za energie.

Stejně jako u elektrospotřebičů, i energetická náročnost nemovitosti je označena písmeny A až G, přičemž A znamená nemovitost nejúspornější, u objektu s označením písmenem G se bude elektroměr či plynoměr točit mnohem rychleji.

Zajímejte se o energetickou náročnost pořizované nemovitosti, neřiďte se jen cenou počáteční investice. Možná budete překvapeni, jak se ceny provozu po pár letech liší.

text a ilustrační foto MaK., copywriting